geboortegolf

ter wereld door een nep-regenbui

In de vroege lente zaten er tientallen eitjes van de roodoogmakikikker vastgeplakt op de ruit van het verblijf in het Aquarium. Langzaam werden het kikkervisjes. Daarvoor moest Artis eerst een regenseizoen imiteren.

Normaal paren de roodoogmakikikkers na het regenseizoen, want dat zijn ze zo gewend in het Costa-Ricaanse regenwoud. Dierverzorger Gijs Komen van het Artis Aquarium liet het daarom na een droog seizoen wekenlang flink ‘regenen’ in het verblijf. Dat werkte, want bij de eerste ‘tropische bui’ kwamen de kikkers ineens tevoorschijn. Normaal kwaken beide seksen erop los, maar in paringstijd houden de vrouwtjes zich stil. De mannetjes kwaken vanaf een vaste plek. De vrouwtjes zwerven rond, tot ze een geschikte partner vinden.

eitjes tegen de glaswand
De roodoogmakikikker zet zijn eitjes normaal af aan de onderzijde van een blad, vlak boven water. In Artis gaven ze de voorkeur aan het glas van het verblijf, zodat het publiek getuige kon zijn van het uitkomen van de eitjes.
Die eitjes komen nooit allemaal tegelijk uit, anders zouden ze in één keer kunnen eindigen als maaltijd voor een toevallig passerend roofdier.

metamorfose
Prachtig om te zien is de metamorfose van kikkervisje naar kikker; binnen enkele weken ontwikkelen zich in de eitjes pootjes, longen en andere organen, en het staartje verdwijnt langzaam.

roodoogmakikikkers
Roodoogmakikikkers zijn echte nachtbrakers, als de schemering valt, wrijven ze hun rode ogen uit en gaan op insectenjacht. Dat jagen doen zij hoog in de bomen of struiken. Als ze rusten, zitten ze aan de onderkant van een blad geplakt, met hun  groen-met-blauwe pootjes netjes onder zich gevouwen.

De roodoogmakikikkers zijn te bewonderen in het Artis Aquarium. Slapende kikkers overdag zijn een beetje saai, daarom hebben de verzorgers in het Artis het dag- en nachtritme omgedraaid, vandaar dat ze roodoogmakikikkers er in blauw licht zitten, alsof het donker is. Neem dus een zaklantaarn mee om de kleuren van de kikker beter te kunnen zien.

bekijk alle verhalen uit Artis

geboortegolf

CBF keur voor goede doelen

Natura Artis Magistra bedankt: Bank Giro Loterij

ANWB fonds Gemeente Amsterdam BKVB Bouwstenen Dierenbescherming Stadsdeel centrum Janivo Canon Compass Group Provincie Noord-Holland Prins Bernard Cultuurfonds Vrumona Zabawas Stimuleringsfonds voor de Architectuur Rijksoverheid kansen voor West Europese Unie